I visited a wholesale fruit and veg market with £20

It's no secret that the cost of living has skyrocketed in recent months.

This year so far, two-thirds of UK adults have seen their cost of living increase, as energy bills soared and with price hikes even been seen on supermarket shelves and The Office for National Statistics (ONS) revealed that 66% of adults surveyed saw their cost of living increase.


Many supermarkets have issued warnings to customers that prices are on the rise, which is out of their control as they deal with increased costs.


Groceries have been seeing huge hikes and in December it was estimated that they were rising 1.3 per cent month on month, according to Consumer Price Index - that's the highest rate of growth since 2012.


Tesco said its costs are increasing by around 5 per cent annually, meaning that prices were currently up around 1 per cent for shoppers.


And a recent shopping comparison we did at Aldi showed that the price of a shop we did last year has increased by 10%.


Some of the biggest cost increases have been seen in bread and cereals, meat, vegetables and potatoes, as well as rising oil and transport costs, and grocers are experiencing rocketing commodity increases.


The latest announcements have seen Brits searching for ways to pinch their pennies and adjust to the sharp increases in the cost of living.


So BristolLive reporter Aaliyah Miller decided to visit a wholesale fruit and veg market in the city with £20 in hand, to see how much she could get for her money.


Aaliyah said: "Bristol's fruit market is located in a warehouse car park in St Phillips, certainly not the most picturesque of locations.


"The produce comes fresh from local farms and promises to be the best you can get your hands on that is "often picked just hours ago". But you have to be an early riser to get your hands on it as they open on Monday - Friday from 5:00 am - 11:00 am and on Saturdays from 5:00 am - 9:00 am.


"I took my trip on a Thursday just before 10 am and had no idea what to expect.


"On arrival, I decided to take a walk around the lot to suss out what was on offer before committing to any purchases. Each lot sold similar products, with crates full of the freshest fruit and veg. I was quite literally mesmerised by a crate of apples that looked like something from a storybook.

"As everything is sold in bulk, it took careful thought to decide what was worth buying. A crate of 20 punnets of strawberries was tempting but I certainly can't commit myself to finishing them before they go bad. So, I put my sensible head on and strategised which produce was the best pick.


"My first purchase was a crate of clementines. There are around 30 in the box and it was priced at a bargain of £2! Considering Tesco sell a 600g pack of around 6 clementines for the same price this was an undeniable bargain. Clementines are a popular fruit in my household so I have no doubts these will get finished.


"Next, I opted for a crate of class one carrots which were priced at £6 for 10kg. A 700g of Tesco's organic carrots are priced at £1.00, for comparison.

"So far, I had spent £8. I took to another retailer to get some more goods.


"I decided potatoes would be my next purchase and so I asked the salesman which the best value bag of cleaned potatoes was. He pointed me over to a 25kg bag which was priced at £7. A 2.5kg bag of Maris Piper potatoes in Tesco will cost you £1.15.

"At this point, I was getting to the end of my budget with only £5 left to spend. So I opted for a 10kg box of white onions for £5.50, which put me 50p over my budget. Alternatively, 1kg on Tesco onions would have cost me 85p for 1kg.


"I left feeling quite impressed with my purchases.

"Of course, I won't be able to eat through this produce by myself. So my family and friends will certainly be getting gifted bags of fruit and veg. However, the products are impressively fresh and the value for money is evident.


"For those who might be searching for ways around the rising prices on the supermarket shelves buying your veg in bulk and splitting it, (as well as the costs), with friends on family members who are also looking to make cuts to their spending seems like a reasonable way to do it."


Source: Bristol Live